Projektowanie stron internetowych i sklepów internetowych

TYPO3, WordPress czy Drupal

Budowanie serwisów o różnym charakterze, takich jak blog, portal informacyjny, wizytówka czy sklep online  

TWORZENIE STRON WWW

Rozwiązania, które pozwolą zaprezentować Twoją firmę od jak najlepszej strony. 

TWORZENIE SKLEPÓW INTERNETOWYCH

Atrakcyjny, czytelny i innowacyjny sklep internetowy dedykowany dla Twojej działalności. 

TYPO3, WordPress czy Drupal


Budowanie serwisów o różnym charakterze, takich jak blog, portal informacyjny, wizytówka czy sklep online

za pomocą TYPO3 daje wiele możliwości. Ten system CMS ma wiele zalet. Jakich?

 

 

Cechy TYPO3

Cechy TYPO3


TYPO3 to niekomercyjny, tworzony na zasadach open source system zarządzania treścią (CMS) oraz framework zarządzania treścią (CMF). Strony takich przedsiębiorstw jak Lufthansa, TUI, Raben Group, bazują właśnie na TYPO3. Świadczy to o wysokiej jakości systemu. Pracę nad nim zapoczątkował Duńczyk, Kasper Sk?rh?j. Przez jednych TYPO3 uważany jest za trudny w obsłudze, zbyt złożony. Przez innych postrzegany jako lider wśród bezpłatnych aplikacji CMS. Oferuje rozwiązania komercyjnych systemów, a pod kątem niektórych funkcjonalności przewyższa je. Jest dopasowany do potrzeb małych i średnich firm, a także dużych korporacji. Korzystają z niego także urzędy administracji publicznej, ośrodki kultury i nauki, jak i placówki medyczne. TYPO3 został doceniony również przez urzędników w Niemczech. System otrzymał akredytację i rekomendacje w tym kraju. W naszym kraju korzystają z niego m.in.:

- Teatr Wielki - Opera Narodowa,
- Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,
- Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie,
- Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich,
- Olsztyński Park Naukowo-Technologiczny.

Pozwala zarządzać serwisem internetowym, aplikacją. Można doszukiwać się wad, ale warto wskazać na zalety tego CMS.

 

TECH-NET Wysoki poziom bezpieczeństwa

Wysoki poziom bezpieczeństwa


Jako że TYPO3 wykorzystywany jest przez światowe korporacje, przechodzi ciągłe testy pod kątem bezpieczeństwa. Najmniejsza luka w tej kwestii jest szybko zauważana i poprawiana. Usterki są usuwane przed wypuszczeniem nowego wydania. W efekcie serwis, który używa starszego wydania, nie jest narażony na błędy w funkcjonowaniu czy ataki.

Administrator oraz użytkownik mają dostęp w systemie do informacji, które rekordy są obecnie edytowane, od kiedy i przez kogo. Do administratora trafia powiadomienie o udanych i nieudanych próbach logowania. Historia wprowadzonych zmian to atut. Dane zmiany można cofnąć do dowolnego momentu. Przewidziano też moduł umożliwiający odzyskiwanie skasowanych treści oraz całej strony.

 

TECH-NET Modułowość i funkcjonalność

Modułowość i funkcjonalność


Każda część strony www tworzona jest z mniejszych komponentów. To rozbudowane narzędzie zapewnia duże możliwości personalizacji. Użytkownik może dodać dowolny rodzaj treści, tekst, tekst z grafiką, filmy oraz inne zdefiniowane elementy. Manipulacja obrazami jest bardzo prosta. W systemie CMS za jednym kliknięciem można obrócić grafikę lub nadać jej inne kolory. Bezpośrednio w TYPO3 można kadrować dodane obrazy. Filmy z popularnych serwisów dodamy poprzez wklejenie linku. Z dodanych obrazów można stworzyć galerię lub ich pokaz.

Należy też wskazać na bezproblemowe wprowadzenie dodatkowych wersji językowych. Co więcej, można uruchomić widok z dwiema wersjami językowymi. TYPO3 jest funkcjonalny i skalowalny. Dopasowuje się do wymagań użytkownika. Nie jest problemem większa liczba stron, języków czy integracja z innymi systemami. Możliwe jest uruchomienie osobnych stron na jednej instalacji. W efekcie można zarządzać wieloma stronami w ramach jednego CMS.

 

TECH-NET Sprawne działanie strony

Sprawne działanie strony


Szybka prędkość działania serwisu internetowego to kolejna zaleta TYPO3. To za sprawą zaawansowanego systemu cache. Nawet te strony, które posiadają dużą ilość danych, działają wydajnie. Szybkość działania nie jest zależna od tego, jaki jest ruch na stronie. System działa równie szybko, gdy odwiedza ją kilka osób na dobę, jak i wtedy, gdy jest bardziej obciążony i rejestruje kilkadziesiąt tysięcy osób w tym czasie. Żeby zwiększyć prędkość, raz wygenerowana zawartość stron jest przechowywana w bazie danych albo zostaje zapisana na dysku twardym.

 

TECH-NET TYPO3, WordPress, Drupal - co wybrać?

TYPO3, WordPress czy Drupal - co wybrać?


Obecnie najbardziej popularnym systemem CMS jest WordPress. Fakt ten jednak nie oznacza, że zawsze stanowi on najlepszy wybór. Doskonale sprawdza się w przypadku niezbyt rozbudowanych stron internetowych i blogów, z kolei Drupal i TYPO3 są lepszym rozwiązaniem dla złożonych witryn firmowych, państwowych czy kulturalno-oświatowych. Oba systemy mają duży udział procentowy na oddzielnych rynkach, np. TYPO3 jest bardziej popularny w krajach DACH (Niemcy-Austria-Szwajcaria).

Zarówno Drupal, jak i TYPO3 to CMS typu open source. W praktyce oznacza to, że oprogramowania są bezpłatne i można je w łatwy sposób dostosować do indywidualnych potrzeb. W obu przypadkach doświadczeni programiści debugują źródła i dodają nowe rozszerzenia. Systemy te posiadają bogate wsparcie w języku angielskim, a część wskazówek można znaleźć, przeszukując polskojęzyczne fora.

Drupal i TYPO3 są niezwykle funkcjonalne. Pierwszy z nich posiada kilka tysięcy wtyczek, natomiast drugi proponuje ponad 60 000 rozszerzeń. Dzięki temu każda platforma może być projektowana w oparciu o nowe rozwiązania i odrębne wymagania. W przeciwieństwie do Drupala, TYPO3 posiada swój wewnętrzny język programowania TypoScript, który umożliwia dodawanie nowych elementów do tworzonego serwisu.

 

TECH-NET TYPO3, WordPress czy Drupal

TYPO3, WordPress czy Drupal - ciąg dalszy


Oba CRM charakteryzują się bogatym wachlarzem opcji treści. Drupal umożliwia tworzenie i zarządzanie m.in.: tekstem, blogami, filmami, ankietami, podcastami, statystykami.

Natomiast TYPO3 proponuje dodatkowo jeszcze obsługę obrazów, tabel, formularzy czy multimediów.

Kolejnym atutem obu CMS-ów jest zaawansowane zarządzanie prawami użytkowników, mimo że same opcje zarządzania różnią się między sobą. Drupal pozwala administratorowi witryny przypisać użytkownikom określone uprawnienia do zarządzania określoną częścią witryny. Z kolei TYPO3 umożliwia posiadanie kilku administratorów. Można w nim przypisać również konkretne uprawnienia do grup, np. dla redaktorów czy recenzentów. Co więcej, oprogramowanie gwarantuje rozbudowaną kontrolę dostępu do prowadzonych prac.

Drupal i TYPO3 umożliwiają uruchomienie wielu stron internetowych przy pomocy jednej podstawowej instalacji. W Drupalu wszystkie witryny mają ten sam kod główny, ale różne moduły i motywy oraz ustawienia z włączoną zawartością. TYPO3 daje możliwość tworzenia nowych serwisów z zachowaniem bieżącego jako szablonu oraz udostępnienia treści i rozszerzeń pomiędzy stronami.

Oba systemy są bezpieczniejsze niż WordPress, dlatego zaleca się ich wykorzystanie w dużych przedsiębiorstwach, urzędach czy instytucjach odpowiedzialnych za naukę i kulturę. Drupal i TYPO3 są trudniejsze do zainstalowania i zoptymalizowania niż WordPress. Oferują one programistom więcej możliwości, ale wymagają przy tym specjalistycznej wiedzy związanej z wdrażaniem, konfiguracją i zarządzaniem platformą.

Zarówno Drupal, jak i TYPO 3 posiadają duży rozmiar, dlatego ich wymagania dotyczące hostingu są wyższe. W przypadku mniejszych witryn i blogów, wydatki drastycznie rosną, dlatego tańszą opcją jest skorzystanie z WordPressa.

Drupal w porównaniu do TYPO3 zapewnia słabą jakość administrowania treścią, mimo że programiści mogą zainstalować dodatkowe moduły i rozszerzenia, by zapewnić użytkownikom intuicyjne użytkowanie z serwisu. Stanowi on lepszy wybór w tworzeniu rozwiązań społecznościowych, dlatego wykorzystuje się go na szeroką skalę w witrynach medialnych, instytucjach i uniwersytetach. Tymczasem TYPO3 jest bardziej modułowy. Łatwiej można zmienić strukturę strony internetowej, gdyż nie ma tu z góry ustalonej kolejności bloków i sekcji.

Na koniec warto podkreślić, że nauka programowania w systemie TYPO3 wymaga więcej czasu, gdyż specjaliści muszą najpierw opanować wewnętrzny język TypoScript. Znalezienie ekspertów poza krajami DACH nie jest prostym zadaniem. Nasz zespół jest jednym z nielicznych w Polsce, w skład którego wchodzą certyfikowani programiści TYPO3.

 

Firma TECH-NET oferuje kompleksowe usługi związane z tworzeniem rozbudowanych witryn internetowych. Zachowujemy najwyższe standardy i proponujemy najnowsze rozwiązania technologiczne.

KONTAKT

 

TECH-NET | ul. Kościerzyńska 10 | 51-416 Wrocław | Polska

www.technetdesign.pl | biuro@technetdesign.pl

Tel: 71 72 82 700 | Kom: 507 801 221 | Fax: 71 72 82 727